Utrzymanie zieleni

Wycinka drzew

Koszenie trawników

Odśnieżanie

Sprzątanie
 

Przycinanie żywopłotów

Jak przycinać tuje na żywopłot?

Specjalnego przycinania wymagają tuje rosnące w żywopłocie. Pierwszy etap formowania żywopłotu z tui zaczynamy od przycięcia roślin zaraz po posadzeniu oraz ponownym skróceniu pędów wiosną drugiego roku.

Właściwe przycinanie tui żywopłotowych, które ma na celu zagęszczenie krzewów oraz nadanie im odpowiedniej formy, rozpoczynamy w drugim roku, gdy pojawią się nowe przyrosty. Zwykle ma to miejsce pod koniec czerwca. Gdy widzimy, że wiosenny przyrost jest już zakończony, a żywopłot wymaga równania, przystępujemy do formowania.

Żywopłoty z tui formuje się bardzo łatwo. Młode tuje przycinamy na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji, a potem latem. Jednak nie należy robić tego później niż w sierpniu, by młode odrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą.

Zapamiętaj! Nigdy nie przycinaj tui późną jesienią, gdyż rany po cięciu muszą mieć czas na zabliźnienie się przed zimą!

Świeże odrosty tui przycinamy o połowę, nadając żywopłotowi pożądany kształt. W późniejszych sezonach wegetacyjnych, kiedy zdolności regeneracyjne żywopłotu maleją, zazwyczaj wystarcza jedno strzyżenie w roku, które przypada zwykle w czerwcu lub lipcu.

Żywopłot z tui powinien być szerszy u podstawy i delikatnie zwężać się ku górze. Taki kształt zapewnia dostęp do światła także dolnym partiom roślin oraz zapobiega gromadzeniu się zimą śniegu na górnej powierzchni żywopłotu. Krawędzie żywopłotu możemy zaokrąglać.

Aby równo przycinać tuje warto rozciągnąć wzdłuż żywopłotu sznurki przymocowane do palików. Górny wyznaczy poziomą linię cięcia, a dolny u podstawy, będzie pełnić funkcję pomocniczą. Strzyżenie rozpoczynamy od przycięcia wierzchołków roślin. Zwróćmy uwagę, by przycięta powierzchnia żywopłotu tworzyła płaszczyznę poziomą

Sprzątanie Rzeszów,

Odśnieżanie Rzeszów

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.