Silne cięcie dużych , starych drzew wymaga, niezbędnej specjalistycznej wiedzy, ale także sporych umiejętności, a przede wszystkim kierowania się zdrowym rozsądkiem. Niezmiernie ważną rzeczą jest zachowanie równowagi pomiędzy częścią nadziemną – wielkością korony, a częścią podziemną – wielkością systemu korzeniowego. Każda bowiem ingerencja we wzrost takiego drzewa naraża je na wysiłek w odbudowę utraconej części korony, kosztem redukcji systemu korzeniowego, zabliźnianie powstałych ran. Drzewo staje się bardziej podatne na choroby i szkodniki oraz suszę, a ponadto zostaje zaburzona statyka drzewa.
Nim przystąpimy do cięcia drzewa, zastanówmy się czy jest ona rzeczywiście konieczne i czy nie lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych (!) fachowców. W pewnym wieku, gdy drzewo osiąga właściwą wysokość przestaje rosnąć i zaczyna aktywnie redukować wielkość korony, odrzucając samoczynnie niepotrzebne gałęzie . Jeżeli stwierdzimy, że w koronie drzewa są suche, być może nadłamane, chore gałęzie, które stwarzają zagrożenie należy je bezwzględnie usunąć pamiętając, by nie uszkodzić zdrowej tkanki. Jest to tzw. cięcie sanitarne. Wraz z cięciem sanitarnym można wykonać ciecie prześwietlające, które polega na wycięciu krzyżujących się lub drobnych pędów wrastających do wnętrza korony. Należy pamiętać o utrzymaniu naturalnego pokroju, a pędy usuwać równomiernie, ale w ilości nie większej jak 15% masy asymilacyjnej. Cięcie korygujące przeprowadzamy również jeżeli musimy ograniczyć wielkość korony oraz, gdy pędy zbyt mocno rozrosły się i przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się lub rosną zbyt blisko budynku. Optymalnie można usunąć 20% masy asymilacyjnej (w uzasadnionych przypadkach 30%). W przypadku korekcji dużej korony powinna być ona przeprowadzana etapami z nawrotem minimum dwuletnim. Zbyt intensywne ciecie konarów, a przede wszystkim przewodnika spowoduje tworzenie się kęp niekontrolowanych przyrostów tzw. mioteł. Konieczne jest wówczas wykonanie cięcia odtwarzającego koronę, polegające na usunięciu tych pędów ( max 50% masy asymilacyjnej w jednym sezonie wegetacyjnym). Zabieg ten może trwać nawet kilka lat, a cięcia wykonuje się w nawrotach 1-2 letnich. Zbyt wysokie podcięcie drzewa (podkrzesywanie – widoczne często wzdłuż dróg i pól) zaburza statykę drzewa. Powoduje przeniesienia środka ciężkości drzewa, co sprawi że drzewo nie jest w stanie oprzeć się silnym podmuchom wiatru, co prowadzi w konsekwencji do złamań.
Firma Argos w profesjonalny sposób prowadzi wycinkę drzew w miejscach trudno dostępnych, w pobliżu bloków, garaży, parkingów samochodowych
Sprzątanie Rzeszów,
Odśnieżanie Rzeszów